imię i nazwisko 
nr telefonu 
adres e-mail 
cel kontaktu 
Proszę przepisać. pkdgrdmv Pomóż walczyć ze SPAMem!
    

Tylko 3,5 proc. gospodarstw domowych może pochwalić się długoterminowymi oszczędnościami. Młodzi Polacy wprawdzie deklarują, że odkładają pieniądze, ale praktyka wygląda zupełnie inaczej.

 

Z danych Eurostatu wynika, że połowy Polaków nie byłoby stać na poniesienie niespodziewanego wydatku na poziomie 1100 złotych. Dlatego eksperci uważają, że Polacy powinni nauczyć się długoterminowego oszczędzania.

 

Warto oszczędzać

 

- Powinniśmy oszczędzać tyle, ile możemy. Dla jednych będzie to połowa pensji, dla innych 25 zł w miesiącu. Ważne, aby coś zostawało. Systematyczność jest istotna. Eksperci od finansów osobistych mówią, że pieniądze powinniśmy odkładać, wtedy, gdy otrzymamy dochód, czyli nie na koniec miesiąca, ale na początku – mówił w Polskim Radio Łukasz Piechowiak, ekonomista.

Oszczędzanie może ułatwić np. specjalny program pracowniczy, które czasem oferują pracodawcy. -  Przydałyby się zachęty podatkowe dla pracodawców, którzy takie programy będą uruchamiać, ale w niektórych firmach już to się zaczyna pojawiać. A jest to trend obecny na Zachodzie od wielu dekad i jest to bardzo dobra metoda na długoterminowe oszczędzanie nawet z horyzontem emerytalnym - tłumaczył w "RP" Kamil Maliszewski z domu maklerskiego mBanku.

 

W co inwestować?

 

Z badania TNS Polska wynika, że 67 proc. Polaków uważa, że oszczędności złożone w bankach są bezpieczne. Przeciwnego zdania jest co piąty badany. Za najbezpieczniejsze, a zarazem najbardziej zyskowne uważamy inwestycje w nieruchomości.

Autor: msz/gry / Źródło: Polskie Radio, tvn24bis.pl,